Wielki Piątek w Kościele katolickim

Posted on Kwi 2 2021 - 6:22am by admin

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest drugim dniem Triduum Paschalnego, choć gwoli ścisłości – wieczorna Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna drugi dzień Triduum. Pierwszy dzień rozpoczyna wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek w ciągu dnia nie odbywają się msze święte, w wielu świątyniach odbywają się nabożeństwa drogi krzyżowej, w tym roku ograniczone z uwagi na pandemię. Wieczorem ma miejsce Liturgia Męki Pańskiej. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Chrystus niosący Krzyż, pomnik przed kościołem św. Krzyża By Lee Kindness – http://www.pbase.com/wangi/image/warsaw (http://www.pbase.com/wangi/image/58918470), CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1067863

Wierni w wieku od 18 do 65 lat zobowiązani są do przestrzegania postu ścisłego, a wszyscy do przestrzegania postu (powstrzymania się od pokarmów mięsnych, alkoholu). Post ścisły zaś polega na tym, że należy ograniczyć się do maksymalnie trzech posiłków bezmięsnych, z czego tylko jeden może być posiłkiem do syta. W kościołach od rana nie ma mszy świętych, wieczorem odbywa się dopiero Liturgia Męki Pańskiej. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego używa się szat czarnych, symbolizujących żałobę. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem (bez błogosławieństwa i rozesłania). W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja. W Wielki Piątek w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego. Nowenna ta stanowi przygotowanie do Święta Miłosierdzia (Niedzieli Miłosierdzia Bożego), które przypada w pierwszą niedzielę po Wielkanocy i kończy Oktawę Świąt Wielkiej Nocy.

(źródło: NTW/Wikipedia)

Leave A Response