Wielki Czwartek w Kościele katolickim

Posted on Kwi 1 2021 - 10:04am by admin

Od zachodu słońca w Wielki Czwartek do zachodu słońca w Wielką Niedzielę – to najważniejszy czas w roku liturgicznym w Kościele katolickim. Czas Triduum Paschalnego, w którym wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa czas ten musimy spędzić w domu, możemy korzystać z mszy świętych za pośrednictwem radia i innych środków masowego przekazu.

Ostatnia Wieczerza Simona Uszakowa fot. Domena Publiczna By Simon Ushakov – Uploaded from http://www.abc-people.com/event/supper/supper-pic1.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=259362

Rano w czwartek odbywa się Msza Krzyżma, wyłącznie dla kapłanów (Wielki Czwartek to dzień kapłański). Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna Msza święta Wieczerzy Pańskiej. Sprawowana na pamiątkę ostatniej wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił sakramenty kapłaństwa i eucharystii. W Wielki Piątek nie ma w kościele mszy świętej. Można  odmówić Drogę Krzyżową, a wieczorem uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej ( w tym roku są ograniczenia sanitarne, być może rząd znów ogłosi limit  osób w kościoele). W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli zjeść można trzy posiłki, jeden w pełni do syta, oczywiście posiłki bezmięsne. W Wielką Sobotę zazwyczaj odwiedzaliśmy Groby Pańskie i święciliśmy pokarmy. W tym roku Groby Pańskie można odwiedzić i adorować ale z zachowaniem zasad ostrożności. Jak jest ze święceniami określają diecezje.  Wieczorem odbywa się Msza Święta Wigilii Paschalnej – najbardziej uroczysta liturgia w ciągu roku. Podczas niej katolicy wyznają już radość ze zmartwychwstania Jezusa.

Leave A Response