„Satelitarna zielona fala”. „Dziewiątka” pojedzie szybciej

Posted on Sty 15 2021 - 12:40am by admin

Miejskie ulice znalazły sie pod wodą fot. ODH

Nawet o 10 minut może skrócić się podróż jedną z najbardziej popularnych linii tramwajowych w Warszawie – informuje urząd miasta. Pomogą w tym algorytmy i satelitarny system GPS. ZDM ogłosił przetarg na instalację systemu zielonej fali na al. Waszyngtona. Na tej ulicy na wiosnę tramwaj przejedzie szybciej przez pięć skrzyżowań.

„Satelitarna zielona fala”, czyli system informatyczny zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich zbiera z wykorzystaniem GPS dane o pozycji wagonów na trasie. Gdy tramwaj dojeżdża do skrzyżowania, system z pomocą algorytmu przełącza sygnalizację tak, by nie czekał on na zielone światło. Przetwarzanie danych odbywa się w chmurze, do której trafiają również inne dane pomagające skrócić czas przejazdu tramwajów – informują Tramwaje Warszawskie.

Jak przypomina spółka, skrzyżowań z priorytetem dla tramwajów jest w Warszawie coraz więcej. Od niedawna priorytet tramwaje otrzymały na siedmiu skrzyżowaniach alei Krakowskiej, gdzie jeździ jedna z najpopularniejszych linii tramwajowych w Warszawie, czyli „dziewiątka”. Teraz przyszedł czas na przyśpieszenie dla tej linii na prawym brzegu Wisły. Już wkrótce zielona fala zadziała na Grochowie” – podają Tramwaje Warszawskie. „Zaplanowaliśmy, że pięć skrzyżowań (z Grenadierów, Międzyborską, Kinową, Międzynarodową i Saską) będzie również objętych systemem zielonej fali. Dodatkowe prace, jakie musimy wykonać, to drobne korekty kilku sygnalizacji świetlnych. Łączny czas przejazdu linii 9 między pętlami dzięki zielonej fali we Włochach, na Ochocie i na Pradze-Południe skróci się o około 10 minut” – zapewniają tramwajarze.

(źródło: Tramwaje Warszawskie, Warszawski Serwis Prasowy)

 

Leave A Response