Przyszła zima. Jest pięknie, ale groźnie. Jak pomóc w razie wychłodzenia?

Posted on Sty 15 2021 - 12:29am by admin

Nadeszła rzadko ostatnio obserwowana w naszym kraju i naszym regionie prawdziwa zima. Jest pięknie, ta pora roku a swoje walory, ale brak ostrożności może prowadzić nawet do śmierci! Nie bagatelizujmy takich zagrożeń jak śliska nawierzchnia ulic i chodników, niska temperatura prowadząca do wychłodzenia organizmu a nawet zgonu. Zwróćmy uwagę na ludzi wokół nas, w tym słabszych i bezdomnych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Od naszej reakcji może zależeć zarówno nasze, jak i  czyjeś życie!

fot. ODH

Przyszła zima, spadł śnieg, temperatura spadła poniżej zera, a w następnych dniach mróz ma sięgnąć nawet 20 stopni. Taka pogoda cieszy dzieciaki, dla których to okazja do fantastycznej zabawy oraz ludzi zachwycających się zimowym pięknem. Niestety pogoda taka niesie też poważne zagrożenia. Przede wszystkim – jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, zadbajmy o wymianę opon na zimowe. Po drugie – choć to domena administratorów naszych ulic i posesji, uważajmy podczas spacerów na śliską nawierzchnię. Wprawdzie powinno być odśnieżone a chodniki i jezdnie posypane, nie próbujmy sprawdzać na siłę, czy tak jest w istocie, lepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania. Liczba urazów, w tym złamań o tej porze roku drastycznie wzrasta. Po trzecie – uważajmy z alkoholem. To mit, że procenty rozgrzewają – przeciwnie, wychładzają organizm, dają tylko pozorne uczucie ciepła, co w przypadku upojenia może być szczególnie groźne! Jeśli chcemy się napić, to róbmy to najlepiej w domu. A jeśli już jesteśmy u kogoś (choć spotkania towarzyskie są w czasie epidemii niezalecane) – wracajmy najlepiej taksówką. Nie spacerujmy po alkoholu ulicami, na trzeźwo też lepiej nie. Na pewno unikajmy samotnych spacerów w odludnych miejscach, gdzie o pomoc w razie wypadku, czy wychłodzenia będzie szczególnie ciężko. Po czwarte – bacznie przyglądajmy się otoczeniu. Leżący, podchmielony człowiek latem co najwyżej lekko zmarznie. W trakcie mrozu może nie dożyć do rana. Nie odmawiajmy pomocy – na przykład wpuszczenia do klatek schodowych zmarzniętych ludzi. To może być sprawa życia i śmierci. Przypomnijmy też sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Policja przypomina jak zachowuje się organizm w czasie wychłodzenia oraz zasady pierwszej pomocy ofiarom mrozów. A także jakich działań absolutnie nie należy podejmować.

 

Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała:

 

Lekki (temperatura ciała spada do 32-35 C), charakteryzujący się uczuciem marznięcia, skóra jest blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają się  zawroty głowy, niepokój i dezorientacja.

Średni (temperatura ciała spada do 30-32 C),  w którym następuje stadium wyczerpania, w którym objawy hipotermii lekkiej nasilają się. Dodatkowo pojawia się brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Przechłodzony organizm dostaje skurczów mięśni, zachowuje się apatycznie i cierpi na zaburzenia świadomości, które powodują zobojętnienie na własny los (poszkodowany nie jest w stanie sobie pomóc).

Ciężki (temperatura ciała spada poniżej 30 C) – człowiek jest w stanie bezwładności. Poszkodowany nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje niezborność ruchowa. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność.

Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.

 

 

 

Postępowanie w przypadku hipotermii:

 

  1. Sprawdź czy jest bezpiecznie.

 

  1. Załóż rękawiczki.

 

  1. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)

 

  1. Wezwij pogotowie

 

  1. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:

 

gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,

 

jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy  jak najszybciej je zdjąć  bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),

 

w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy  należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,

 

poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,

 

dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.

 

  1. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.

 

  1. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.

 

  1. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.

 

  1. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.

 

  1. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO:

– pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!);

– zostawić poszkodowanego samego;

– gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca. 

(NTW, policja)

Leave A Response