Tego jeszcze nie było. Donald Trump po raz drugi przejdzie procedurę Impeachmentu

Posted on Sty 14 2021 - 1:44am by admin

Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję, w wyniku której prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump po raz drugi w trakcie swojej kadencji przejdzie procedurą Impeachmentu. Proces prezydenta i jego ewentualne odwołanie przeprowadzone zostaną w Senacie. Za rezolucją Izby Reprezentantów głosowali wszyscy przedstawiciele Partii Demokratycznej a także spora grupa Republikanów. Powodem odwołania Trumpa ma być wezwanie do buntu i podburzenie ludzi, którzy szturmowali Kapitol 6 stycznia, w dniu zatwierdzenia przez Kongres USA wyniku przegranych przez Trumpa wyborów prezydenckich.

fot. By Gage Skidmore – https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/24949524510/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47319050

Donald Trump, 45. Prezydent Stanów Zjednoczonych przegrał wybory z Joe Bidenem z Partii Demokratycznej. Po wyborach wielokrotnie powtarzał, że głosowanie zostało sfałszowane. 6 stycznia Kongres USA zatwierdzał wynik wyborów. Trump wezwał swoich zwolenników do aktywności, stwierdził, że zwycięstwo zostało im ukradzione. Tłum zwolenników Trumpa podjął szturm na Kapitol. Doszło do strzelaniny, cztery osoby zginęły. Prezydent USA wezwał wprawdzie potem do spokoju i nieeskalowania agresji, jednak opozycja z Partii Demokratycznej, a także spora część Republikanów obarcza prezydenta odpowiedzialnością za wywołanie zamieszek. Kongres ostatecznie wynik wyborów zatwierdził. A Trump uznał, że weźmie udział w pokojowym przekazaniu władzy, choć nie zamierza pojawić się na zaprzysiężeniu. Będzie pierwszym ustępującym prezydentem od czasu wojny secesyjnej, który nie pojawi się na inauguracji swojego następcy. (KA)

Leave A Response