Mieszkali na wsi, dziś żyją w mieście. Bez przeprowadzki!

Posted on Sty 7 2021 - 4:01am by admin

Mieszkańcy tych miejscowości mieszkali przez lata na wsi. Od 1 stycznia mieszkają w mieście. Stało się to bez przeprowadzek! Wszystko dlatego, że od Nowego Roku nadano prawa miejskie dziesięciu miejscowościom. Trzy spośród nich, Sochocin, Solec nad Wisłą i Wiskitki mieszczą się na Mazowszu, prawa miejskie uzyskały też Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. Lubelskie), Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie), są miastami. W przypadku mazowieckich miejscowości wszystkie były już kiedyś miastami, ale prawa miejskie utraciły w XIX wieku, decyzją władz carskich. Teraz odzyskały. 

Sochocin fot. sochocin.pl

Decyzja o nadaniu praw miejskich podjęta została w lipcu, pod koniec zostało opublikowane odpowiednie rozporządzenie. W sierpniu w „Nowym Telegrafie Warszawskim” pisaliśmy o nowych miejscowościach. Przypominamy fragmenty tamtego tekstu:

10 wiosek z różnych regionów kraju stanie się miastami. To Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Goraj i Kamionka (woj. lubelskie), Sochocin, Wiskitki i Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie).

 

Sochocin fot. sochocin.pl

W Sochocinie – leżącym w powiecie płońskim, na północ od Warszawy (nieco ponad 70 kilometrów) – żyje około 2 tysięcy osób, które mogą się już czuć „miastowymi. To miejscowość z bardzo długą historią, bo pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XIV wieku. Wówczas książę mazowiecki Janusz I Starszy nadał prawa miejskie. Sochocin posiadał je przez niemal pół tysiąclecia, został ich pozbawiony przez władze carskie w 1870 roku. Wcześniej należał do województwa ciechanowskiego.

 

fot.https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiskitki#/media/Plik:Wiskitki_rynek.jpg

Wiskitki (powiat żyrardowski, 55 kilometrów na zachód od Warszawy) są jeszcze starsze, bo wspomina się o nich już w 1221 roku. Najpierw były osadą, a ze względu na otaczającą ją puszczę na polowaniach tam organizowanych bywali królowie Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt August. Pod koniec XVI wieku król Zygmunt III Waza nadał prawa miejskie, które odebrał carski zaborca (w tym samym czasie co Sochocinowi). Do czasu reformy samorządowej Wiskitki leżały na terenie województwa skierniewickiego. Dzisiaj żyje w nich niespełna półtora tysiąca osób.

 

fot. WIkipedia By Piotr Matyga – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5866645

Najdalej od Warszawy (ponad 130 kilometrów na południe) położony jest Solec nad Wisłą (dawniej należący do województwa radomskiego). Podobnie jak Wiskitki i Sochocin był już miastem, ale i jemu pod koniec XIX wieku odebrano prawa miejskie. Spośród trzech wsi na Mazowszu, które wkrótce staną się miastem jest najmniejszy – mieszka zaledwie niespełna tysiąca osób. Urokliwie położony u ujścia rzeczki Krępianki do Wisły.

ŁCz

 

Leave A Response