Grupka żyjąca z wymyślania głupot

Posted on Sty 3 2021 - 2:01am by admin

Grupka ludzi, żyjących z wymyślania głupot próbuje o sobie przypomnieć – mówi publicysta Łukasz Warzecha, komentując pomysły ruchów miejskich. 

Łukasz Warzecha 

Jedną z nielicznych branż, które nie straciły na COVID-19 jest branża kurierów i handel internetowy. Jakiś czas temu ruchy miejskie zaproponowały zmiany – tramwaje cargo, czy dostarczanie przesyłek rowerami. Jak ocenia Pan tego typu postulaty?

Łukasz Warzecha: No cóż, jak zawsze. Grupka ludzi, która żyje z wymyślania głupot, próbuje o sobie przypomnieć. Najbardziej przykre jest to, że w miastach – bo Warszawa jest najbardziej znanym przykładem, ale problem dotyczy w zasadzie każdego miasta – takie grupki ludzi, które są totalnie niereprezentatywne dla ogółu mieszkańców, nie wyrażają tego czego chcą mieszkańcy, wypowiadają się w ich imieniu i w dodatku zyskują olbrzymi wpływ na politykę miejską. I to jest dramat.

Niektóre rozwiązania są kopią podobnych zastosowanych w Berlinie, Amsterdamie, Paryżu. Tam to się sprawdza…

Ale nie biorą przy tym bardzo wielu czynników. Takich jak rozległość miasta, czynników społecznych, nawyków ludzi, możliwość finansowe ludzi, jakie są odległości do szkoły i przedszkola, czy tego ile jest  linii metra na przykład w Berlinie i Paryżu, a ile w stolicy. Tego kompletnie nie biorą pod uwagę. Moim ulubionym przykładem jest ciągłe porównywanie Warszawy do Kopenhagi, która jest zupełnie innym miastem niż stolica Polski. Przede wszystkim jest znacznie mniej rozległy od Warszawy.

Tu jest jeszcze inna kwestia – ruchy miejskie domagają się działań proekologicznych. I miasto niektóre takie działania podejmuje. Jednak pytanie, czy na przykład uczynienie deptakiem jednej ulicy i sprawienie, że na innej kierowcy będą stać w korkach, faktycznie jest proekologiczne?

Tych niekonsekwencji jest wiele. Choćby sprawa likwidacji miejsc parkingowych. Czy sprawia ona, że miasto staje się bardziej ekologiczne? Nie – bo kierowcy  ileś razy więcej czasu poświęcają na jeżdżenie wkoło i szukanie miejsca, sprawia, że tych zanieczyszczeń jest więcej. No, ale tu też warto przypomnieć przykłady miast, na które tak często zwolennicy likwidacji parkingów się powołują. Otóż jak pojedziemy do Paryża, to można zobaczyć, jak zaparkowane są samochody jeden na drugim. Gdzie są parkingi podziemne piętrowe. Więc powoływanie się przez fanów ograniczania ruchu na przykład innych miast europejskich świadczy albo o niewiedzy, albo o celowym wprowadzaniu w błąd.fot. WIkipedia/By Margotte.Blogpress.pl – cropped from:

fot. Wikipedia https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2014-12_Klub_Ronina_Warzecha_Ziemkiewicz_Janecki.jpg, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44572995

Leave A Response