Ks. Bartołd: Niech Boże Dziecię podniesie rękę i błogosławi wszystkim

Posted on Gru 25 2020 - 1:08am by admin

fot. Domena publiczna

W tym roku wizyta duszpasterska, czyli kolęda jest utrudniona. W Archidiecezji Warszawskiej księżom proboszczom pozostawiono wybór. Jak będzie wyglądać kolęda w parafii katedralnej?

Ks. Bogdan Bartołd: Ksiądz kardynał zostawił wybór, tak, by po rozeznaniu duszpasterskim decyzję podejmowali księżą proboszczowie. U nas decyzję podjęliśmy taką, że nie ma tradycyjnej kolędy, z chodzeniem po domach. Jeżeli natomiast ktoś ma wolę, by ksiądz przyszedł, pomodlił się, wtedy jak najbardziej może o to poprosić, może zgłosić się telefonicznie bądź mailowo, takie zgłoszenia przyjmujemy do końca grudnia, a wizyty planujemy w styczniu. Jednocześnie wszystkich parafian zachęcamy, by w okresie świątecznym w gronie domowników, zebrali się sami na wspólną modlitwę w intencji swoich bliskich i całej rodziny.

Problemem jest chyba ograniczenie liczby wiernych na maszach. Czy w pandemii księża chodzą częściej do chorych, czy też przeciwnie, te wizyty zostały ograniczone, jak wyglądają też zasady bezpieczeństwa w Księdza parafii?

Akurat na terenie mojej parafii znajduje się aż osiem kościołów, więc ograniczenia są dla wiernych może nieco mniej dotkliwe – mają możliwość większej liczby Mszy do wyboru. Oczywiście stosujemy się do zasad epidemicznych, wizyty u chorych zależą od woli samego chorego. Jeśli jest takie życzenie, chodzimy, jeśli go nie ma, nie. Natomiast w świątyniach mamy  i możliwość spowiedzi przy osobnym stole spowiedzi, jak i tradycyjnej przy konfesjonale. Są folie zabezpieczające, wszystko jest dezynfekowane.

Na koniec – czego życzyłby Ksiądz na Boże Narodzenie swoim parafianom i czytelnikom?

Zacytuję słowa kolędy – „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą, dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami”. Niech Boże Dziecię podniesie swą rękę i błogosławi wszystkim w Boże Narodzenie a także na nowy, 2021 rok.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie, fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90493623

 

Leave A Response