III Linia metra. Jak miałaby przebiegać?

Posted on Gru 24 2020 - 3:14am by admin

Rafał Trzaskowski zaskoczył wszystkich mówiąc w Radiu Kolor, że być może miasto będzie próbowało wycofać się z budowy tramwaju na Gocław. Powodem jest opóźnienie budowy inwestycji, a Unia badająca potoki pasażerów mogłaby nie chcieć przekazać środków na wybudowanie zarówno tramwaju jak i metra. A metro „jest dla miasta priorytetem” – utrzymuje prezydent Warszawy. Metro ma według zapewnień ratusza powstać jeszcze w tej dekadzie, na razie wybrano jego przebieg. Budowa miałaby ruszyć w 2023 roku.

Peron planowanej linii metra M3 na stcji Stadion Narodowy fot. Muri/Wikipedia by Muri – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36699687

III linia metra (według wcześniejszych planów nazywana południową odnogą II linii) ma przebiegać od Stadionu Narodowego na Gocław. Na razie powstała jedynie oddana w 2015 roku stacja Stadion Narodowy – peron stacji III Linii jest na razie niedostępny dla pasażerów. Natomiast kolejne stacje, jakie mają być wybudowane to Dworzec Wschodni, STP Kozia Górka (stacja techniczno-postojowa, nie dla pasażerów), Mińska, Wiatraczna, Ostrobramska, Gocław. W roku 2015 miasto zapowiadało rozpoczęcie budowy III linii na rok 2015. Podczas kampanii wyborczej 2018 roku Rafał Trzaskowski zapowiedział, że budowa ta ruszy w roku 2023. Na razie to obowiązujący termin. W czerwcu miejscy urzędnicy informowali, że badali różne koncepcje przebiegu III Linii.  Proponowane były cztery warianty przebiegu linii:

 

Pierwszy – ze stacjami przy Dworcu Wschodnim, skrzyżowaniu Stanisławowskiej i Terespolskiej, rondzie Wiatraczna, po południowej stronie Ostrobramskiej, przy skrzyżowaniu Poligonowej i Motorowej, przy skrzyżowaniu Bora-Komorowskiego i Fieldorfa, w rejonie pętli autobusowej Gocław. Drugi, prezentowany w kampanii Rafała Trzaskowskiego:  Stacja Dworzec Wschodni, Mińska i Wiatraczna byłyby umiejscowione tak samo jak w pierwszym wariancie, linia metra poszłaby jednak wzdłuż Grochowskiej i Fieldorfa-Nila. Stacja Ostrobramska byłaby na skrzyżowaniu Ostrobramskiej z Fieldorfa, a nie z Bora Komorowskiego, z kolei stacja końcowa Gocław nie mieściłaby się przy pętli, ale na skrzyżowaniu Bora Komorowskiego z Fieldorfa, a docelowo metro można byłoby linię metra wydłużyć, przeprawić przez Wisłę. W trzecim wariancie planowana była odnoga linii, ze stacjami przy pl. Szembeka, pętlą Gocławek, biegnąca do węzła Marsa.

Jak poinformowali miejscy urzędnicy, jako najkorzystniejszy uznany został jednak wariant IV. Linia M3 przebiegałaby następująco: Dworzec Wschodni – wzdłuż ulicy Kijowskiej, na wprost budynku Dworca PKP Warszawa Wschodnia; Mińska – wzdłuż ulicy Podskarbińskiej, na północ od skrzyżowania z ciągiem Stanisławowska-Dwernickiego; Rondo Wiatraczna – po północnej stronie ronda Wiatraczna, wzdłuż ul. Grochowskiej; Ostrobramska – wzdłuż ul. Zamienieckiej, przy skrzyżowaniu z Ostrobramską, Gocław – wzdłuż ul. Fieldorfa, na skrzyżowaniu z ul. Bora-Komorowskiego” – poinformował ratusz.

 

(UM Warszawa, Tramwaje Warszawskie)

Leave A Response