Zamkną nas wszystkich w aresztach domowych

Posted on Gru 22 2020 - 1:22am by admin

Zamknięte hotele i stoki narciarskie, galerie handlowe. Zakaz spotkań świątecznych – możliwość zaproszenia maksymalnie pięciu osób w Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Do tego… zakaz poruszania się w noc sylwestrową. Ferie dla dzieci, które będą one mogły spędzić wyłącznie w domach. Rząd ogłosił w środę, że wprowadza „Narodową kwarantannę”, czyli specjalne obostrzenia związane z pandemią SARS-COV-2. Dotychczasowe obostrzenia, takie jak ograniczenia liczby wiernych w kościołach, godziny dla seniorów, wciąż zamknięte siłownie i restauracje.

fot. ODH

Szczepienia na SARS-COV-2 mają ruszyć na początku roku, albo jeszcze pod koniec roku bieżącego. Jednak rząd już zapowiedział ostre zaostrzenie restrykcji antycovidowych. To kontrowersyjna decyzja, ponieważ wcześniej zapowiadano, że jeśli liczba zakażeń spadnie, restrykcje będą łagodzone. A jest dokładnie na odwrót. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia tłumaczą, że to dlatego, że śmiertelność wciąż jest wysoka, a w razie gdyby po obecnym poziomie zakażeń doszło do trzeciej fali, skala byłaby dramatyczna, a służba zdrowia straciłaby wydolność. Przeciwnicy decyzji rządu argumentują jednak, że decyzja przeczy wcześniejszym zapowiedziom. poza tym, że zamiast zamykania ludzi w domach i  rozwalania gospodarki skuteczniejszą formą jest otwarcie gospodarki i życia społecznego przy bardzo twardym i zdecydowanym przestrzeganiu norm sanitarnych (higiena, maski etc.). Rząd jednak zdecydował się na ostry ruch – wprowadzenie narodowej kwarantanny. Rząd zaleca spędzanie świąt w kameralnym gronie. Obowiązuje ograniczenia liczby gości, których można zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Właściwa kwarantanna wprowadzona jest od 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia. W nocy, z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni? Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Hotele będą dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Znów zamknięte będą stoki narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego. 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Przedłuża się dotychczasowe zasady i ograniczenia: Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).

Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

– 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc.  miejsc siedzących niezajętych. Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2. Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób. Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki. Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2. Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00. Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz. Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu – czytamy w komunikacie na portalu gov.pl.

 

 

 

 

Leave A Response