W tym roku w Diecezji Warszawsko-Praskiej ksiądz nie przyjdzie z wizytą

Posted on Gru 15 2020 - 12:03am by admin
fot. Public Domain

W Diecezji Warszawsko-Praskiej nie będzie  kolędy w tradycyjnej formie, księża mają też zakaz organizowania jakichkolwiek akcji duszpasterskich łamiących ograniczenia sanitarne. Księża mogą natomiast zorganizować mszę za parafian z konkretnych domów, bądź przejść obok budynków i się pomodlić, mogą też być modlitwy przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach – to zalecenia biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romualda Kamińskiego.   

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa SARS-COV-2 są na tyle poważne, że wpływają nawet na nasze odwieczne tradycje. Ograniczona jest liczba wiernych w kościołach, i limity obowiązują także  w okresie bożonarodzeniowym. W wielu diecezjach nie będzie też tradycyjnej wizyty duszpasterskiej, zwanej kolędą. W Diecezji Warszawsko-Praskiej stosowne zalecenia wydał biskup ordynariusz, Romuald Kamiński: „Wielebni Duszpasterze i Czcigodni Diecezjanie, w polskiej tradycji duszpasterskiej odwiedzanie parafian – kolędowanie – ma swoją długą i piękną tradycję. Z powodu trwającej pandemii w tym roku konieczne jest wprowadzenie poważnych zmian w tej formie duszpasterskiego posługiwania. Mając na uwadze doświadczenia i przemyślenia duszpasterzy oraz świeckich – tak z terenu naszej diecezji, jak i innych polskich diecezji – bardzo proszę o przyjęcie tych wskazań ze zrozumieniem. Ważne jest, aby wykorzystać jak najlepiej dostępne na ten czas możliwości pasterskiego posługiwania, przyczyniając się tym samym do umacniania naszych braci i sióstr w wierze” – poinformował bp Romuald Kamiński. Sformułował też w punktach podstawowe zalecenia. „Zalecenia duszpasterskie odnośnie kolędy są sformułowane w poniższych punktach:

 

  1. Duszpasterska troska o wiernych w tym trudnym czasie ma wyrazić się w wypraszaniu mocy Bożego błogosławieństwa i wspólnej modlitwie.
  2. Dotychczasowa forma wizyt duszpasterskich z nawiedzeniem mieszkań i domów jest niemożliwa.
  3. Parafian można zaprosić na Mszę Świętą do kościoła w mniejszych grupach, np. mieszkańców ulic lub części mniejszych miejscowości. Intencją tej Mszy Świętej winna być modlitwa za zaproszonych parafian i zmarłych z ich rodzin.
  4. Osoby chore i nie mogące z innych przyczyn uczestniczyć w takiej Mszy Świętej, zachęcam do podjęcia modlitwy osobistej i rodzinnej w swoim domu.Uwzględniając uwarunkowania duszpasterskie, zezwalam kapłanom na sprawowanie dodatkowej Mszy Świętej w tych intencjach (KPK kan. 905 §2).
  5. W wioskach, małych miejscowościach lub rejonach miasta kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie przechodząc obok ich domów pobłogosławić rodziny tam mieszkające.
  6. Zabrania się podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne (liczba zgromadzonych, dystans społeczny, obowiązek zakrywania ust i nosa)

 

– czytamy. „Polecam Waszym modlitwom wszystkie najważniejsze sprawy naszego codziennego życia. Bardzo proszę o stałe duchowe wsparcie chorych oraz całej służby zdrowia. Pamiętajmy w pacierzu o każdym małżeństwie i rodzinie. Przez wstawiennictwo Świętej Bożej Rodzicielki módlmy się za Kościół święty i naszą Ojczyznę. Z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem. Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski” – napisał ks. bp Romuald Kamiński. 

(źródło: Mat. Pras. Diecezja Warszawsko-Praska) 

 

 

Leave A Response