Odszedł Piotr Machalica. Miał 65 lat

Posted on Gru 14 2020 - 1:38pm by admin

Stworzył wiele niezapomnianych ról, występował między innymi w Teatrze Powszechnym, Teatrze Polonia i Och Teatrze w Warszawie, był dyrektorem teatur im. A. Mickiewicza w Częstochowie (2006-2018). Grał w filmach, między innymi Krzysztofa Kieślowskiego i Jacka Bromskiego. Występował też na estradzie.  W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł znany aktor Piotr Machalica. W niedzielę trafił do szpitala. Niestety nie udało się go uratować. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej COVID-19.

 

Piotr Machalica, fot. Sławek/WIkipedia By Sławek – Machalica Piotr 2, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3019656

 

Piotr Machalica urodził się w 1955 roku w Pszczynie. Był synem wybitnego aktora Henryka Machalicy i bratem aktora poznańskiego teatru, Aleksadnra. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Przez wiele lat związany z Teatrem Powszechnym, potem także Och Teatrem i Teatrem Polonia. Grał w wielu filmach i serialach, najbardziej znane role to dr Pasikonik w „Sztuce Kochania”, kapitan Popczyk w „Zabij mnie glino” Jacka Bromskiego,  wystąpił też w Dekalogu VI i Dekalogu IX Krzysztofa Kieślowskiego, czy w Ekstradycji III Wojciecha Wójcika, gdzie wcielił się w rolę generała Góry. Zagrał też w filmach Marka Koterskiego „Nic śmiesznego”, „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Grał w serialach, dubbingu, występował na estradzie, gdzie wykonywał szereg piosenek poetyckich, choćby Agnieszki Osieckiej. Zaśpiewał też piosenkę tytułową w serialu kryminalnym „Na kłopoty Bednarski”. Wydał kilka płyt, ostatnia, z 2019 roku nosiła tytuł ,,Mój ulubiony Młynarski”, zawierała interpretacje piosenek Wojciecha Młynarskiego. W latach 2006 – 2018 aktor był  dyrektorem artystycznym teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W niedzielę trafił do szpitala, jak podają media z objawami COVID-19. Niestety nie udało się go uratować. (az)

Leave A Response