Rok po tragedii – są nowi, psi funkcjonariusze

Posted on Gru 11 2020 - 2:30am by admin

Otil, Ogi, Oro i Ondo – cztery nowe psy wyszkolone do badań osmologicznych już wkrótce, wraz z przewodnikami, będą służyć w Pracowni Osmologii Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. Trafią do KSP rok po wielkiej tragedii, gdy w wyniku wycieku wrzątku zginęło kilka policyjnych owczarków.

Otil fot. Policja

Minął już prawie rok, a wciąż słuchając o tej tragedii pęka serce. W piątek, 21 lutego doszło w Warszawie do awarii ciepłowniczej. Kilka budynków zostało na jakiś czas pozbawionych ciepła, największa tragedia dotknęła jednak stołeczną policję. Gorąca woda dostała się do pomieszczenia, w którym przebywały policyjne psy. Sześć doskonale wyszkolonych owczarków – MAGNET, JOGIN, EDAMIS, LASSO, JERK i LONG nie miało żadnych szans. Zwierzęta zginęły w  męczarniach. Firma ciepłownicza Veolia obiecała wówczas, że doprowadzi pracownię do dawnego stanu. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, dzięki staraniom Veolia Energia Warszawa zniszczone pracownia została przywrócona do stanu poprzedniego. Do pomieszczeń trafił nowy sprzęt kwaterunkowy, zapewniono również dostawę i montaż nowych 11 kojców i bud, a także odtworzono teren zewnętrzny wokół obiektu, m.in. chodnik wzdłuż wybiegu dla psów. Na zlecenie spółki Veolia Energia Warszawa S.A., podwykonawca wykonał również renowację terenów zielonych wokół budynków – informuje Policja. Do policji trafią też czterej nowi psi funkcjonariusze – Otil, Ogi, Oro i Ondo. Teraz cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u młodych psów umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego. Jak informuje Policja, nowe kojce i budy czekają już na nowych użytkowników. Otil, Ogi, Oro i Ondo wprowadzą się do odbudowanych pomieszczeń niemalże w rok po tragedii. 26 lutego 2021 roku wraz z przewodnikami zakończą siedmiomiesięczny kurs dla psów do badań osmologicznych. Obecnie, zakupione od polskiego hodowcy cztery młode owczarki niemieckie szkolą się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Pod okiem przewodników przechodzą tresurę praktyczną, która ma rozwinąć u młodych psów umiejętności w zakresie pracy węchowej i utrzymania sprawności użytkowej psa w zakresie posłuszeństwa ogólnego.  

Wiedzę dotyczącą pracy z psem zdobywają również przewodnicy. Ich zadaniem jest pogłębienie umiejętności teoretycznych w zakresie tresury psów, kynologii służbowej, czyli anatomii zwierzęcia, jego pielęgnacji, żywienia, chorób, czy problemów fizjologicznych, a także taktyki i techniki użycia psów do badań osmologicznych oraz sposobu zabezpieczania śladów osmologicznych i pobierania materiału porównawczego – podaje Policja.  Po zakończeniu kursu psy zostaną poddane atestacji. Pozytywna ocena pozwoli im otrzymać atest niezbędny do wykorzystywania psów do badań osmologicznych. Psy po otrzymaniu atestu trafią do budynku przy ul. Jagiellońskiej i rozpoczną dwumiesięczną adaptację do nowego miejsca, po której rozpoczną służbę – informuje Policja.

(źródło: NTW, Policja)

 

 

Leave A Response