Mikroczipy dla wolnych kotów

Posted on Gru 3 2020 - 12:06am by admin

Koty wolnożyjące są ważnym elementem miejskiego ekosystemu. To dzięki nim udaje się uniknąć w wielu dzielnicach plag gryzoni. Niekontrolowane zwiększenie liczby tych zwierzaków sprawia jednak także poważne problemy. Stąd bardzo istotna jest kontrola populacji wolnożyjących zwierząt. Pomóc mają w tym akcje, takie jak czipowanie kotów na Ursynowie.

fot. Freeimages.com

Urząd Dzielnicy Ursynów podpisał umowę na dostawę dwóch tysięcy mikroczipów do elektronicznego znakowania zwierząt. To kolejne działanie związane z troską o 1761 wolno żyjących kotów. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami, dzielnica sfinansuje także zakup 35 budek dla kotów oraz dwóch klatko-łapek do odławiania i dwóch klatek transportowych. Zapewni także dalszą opiekę weterynaryjną oraz karmę dla kotów wolno żyjących w 2021 roku.

Zwierzęta wolnożyjące bywają niezwykle pożyteczne dla dzielnicy, w której żyją. Dobitnie pokazuje to przykład jednego z osiedli, gdzie kilka lat temu kotów się pozbyto – blokując im dostęp do piwnic i kryjówek. Efekt był taki, że zamiast nadmiaru kotów mieszkańcy musieli się mierzyć z plagą szczurów. Tak więc wolnożyjące koty mogą być pożyteczne, pod warunkiem, że ich populacja jest kontrolowana. Pomaga w tym kontrola weterynaryjna, dokarmianie, monitoring (czipowanie), przymusowa sterylizacja. Także akcje takie jak dostarczenie czipów dla zwierzaków z Ursynowa.

(Warszawski Serwis Prasowy/Nowy Telegraf Warszawski)

Leave A Response