,,Naruszenie autonomii” vs ,,Nie wiedzieliśmy”. Policja na Politechnice

Posted on Gru 1 2020 - 12:51pm by admin

,,Naruszenie autonomii, nienotowane od dekad”. Policja: ,,Nie wiedzieliśmy, że to uczelnia”. Echa wejścia policji na teren Politechniki Warszawskiej.

fot. Freeimages.com

Nie milkną echa wkroczenia policji na teren Politechniki Warszawskiej. Oburzenia nie kryje środowisko naukowe, oświadczenie wydała Politechnika Warszawska. Krytycznie do działań policji odnieśli się też politycy partii rządzącej, jak poseł Zbigniew Girzyński. Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji tłumaczy, że funkcjonariusze nie wiedzieli, że są na terenie uczelni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAStanowisko w sprawie wkroczenia policji na teren Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej opublikowała Politechnika Warszawska. ,,Wydarzenie przyjęliśmy z wielkim niepokojem, bowiem takich aktów naruszenia autonomii uczelni nie notowaliśmy od wielu dekad. Dlatego Rektor skierował do Komendanta Stołecznego Policji pismo wzywające do przedstawienia okoliczności podjęcia przez służby akcji na terenie uczelni, wyjaśnienia przyczyn incydentu i do zapewnienia, że w przyszłości nie dojdzie do podobnych zdarzeń” – czytamy w stanowisku.

Policja tłumaczy się ze zdarzenia. Jak powiedział w rozmowie z TVN Warszawa rzecznik prasowy Stolecznej Policji Sylwester Marczak, policjanci… nie wiedzieli, że weszli na teren uczelni. W tym przypadku mamy do czynienia z działaniami dynamicznymi policjantów. W czasie gdy funkcjonariusze zostali poinformowani, że jest to teren uczelni, opuścili plac – powiedział rzecznik KSP dziennikarzom TVN Warszawa. Działania policji skrytykowali także niektórzy przedstawiciele formacji rządzącej. „Mówię to nie tylko jako polityk, ale także jako profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie powinno nigdy mieć miejsca naruszanie autonomii uczelni wyższej. Wszyscy, którzy ponoszą za to odpowiedzialność powinni ponieść surowe konsekwencje – ocenił polityk. Dodał, że ma na myśli osoby, które odpowiadały za to bezpośrednio bądź pośrednio wydając tego typu dyspozycje” – powiedział w rozmowie z RMF FM dr hab. Zbigniew Girzyński, profesor UMK, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

(źródło: Warszawski Serwis Prasowy, TVN Warszawa, RMF FM)

Leave A Response