Rozłam w Koalicji Polskiej

Posted on Lis 28 2020 - 12:06am by admin

To już koniec Koalicji Polskiej w dotychczasowym kształcie. Formacja, w skład której wchodziło Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz’15, Unia Europejskich Demokratów miała współtworzyć tzw. nowe centrum – umiarkowaną formację pomiędzy PO i PiS. Współpracować w sprawie zmian ustrojowych. Koalicjanci idą jednak własnymi drogami. Z klubu PSL wykluczeni zostali posłowie ruchu Kukiz’15. Za to, że popierali veto polskiego rządu w sprawie powiązania funduszy europejskich z praworządnością. Kukiz’15 będzie działać jako koło poselskie. Konkurencyjne wobec PSL.

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24846052

Współpraca jest możliwa, gdy istnieje porozumienie w sprawach najważniejszych. Dla PSL racją stanu jest silna obecność Polski w Unii Europejskiej. Dlatego uznaliśmy, że nie możemy kontynuować współpracy z Pawłem Kukizem – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Swoje oświadczenie wydał Kukiz’15.

Porozumienie, które jako Kukiz’15 podpisaliśmy z Polskim Stronnictwem Ludowym w sierpniu 2019 r. dotyczyło realizacji postulatów programowych podzielonych na trzy pakiety. Pakiet obywatelski zawierał postulaty dotyczące ordynacji mieszanej i powołania sędziów pokoju, pakiet gospodarczy wprowadzenia emerytury bez podatku i dobrowolnego ZUS-u, a pakiet antykorupcyjny dotyczył wyeliminowania z życia publicznego osób skazanych za korupcję. Porozumienie programowe nie dotyczyło miejsca Polski w Unii Europejskiej. Nasza umowa nie dotyczyła wspólnego głosowania na posiedzeniach Sejmu w sprawach innych niż objęte porozumieniem programowym. (…)

Niestety Polskie Stronnictwo Ludowe postanowiło wykorzystać głosowanie posłów Kukiz’15 w sprawie uchwały dotyczącej negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej jako pretekst do wyrzucenia Kukiz’15 z Koalicji Polskiej (…) W efekcie Polskie Stronnictwo Ludowe uznało, że korzystniejsze jest dla niego wypchnięcie Kukiz’15 z Koalicji Polskiej, co oznacza rozpad tego projektu politycznego – czytamy w oświadczeniu Kukiz’15 na Facebooku. Wiadomo, że Kukiz’15 utworzy własne koło poselskie. Zaś PSL będzie działać oddzielnie.

Całość oświadczenie Kukiz’15 TUTAJ

Oświadczenie PSL TUTAJ

(źródło: Facebook.com)

 

Leave A Response