COVID-19. Mazowsze zwiększa liczbę łóżek w szpitalach

Posted on Paź 31 2020 - 12:12am by admin

W najbliższych dniach poszerzona ma zostać baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 3000 miejsc.

placówka medyczna fot. Freeimages.com zdj. ilustr.

Powiększana też będzie baza łóżek respiratorowych. Liczba respiratorów dla osób z COVID-19 powiększyła się  do 170 i jest codziennie zwiększana. Wojewoda Mazowiecki odbył w piątek spotkanie z Dyrektorami mazowieckich szpitali oraz z przedstawicielami władz samorządowych, m.in. Marszałkiem Województwa Adamem Struzikiem oraz Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy – Pawłem Rabiejem. Celem spotkania było omówienie planowanych decyzji dotyczących dalszego poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19.

 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że dodatek w postaci 100 proc. wynagrodzenia otrzyma każdy wykonujący zawód medyczny, walczący z COVID-19 w szpitalu II i III poziomu zabezpieczenia. Dodatek otrzyma także personel medyczny ZRM oraz SOR, diagności laboratoryjni w laboratoriach covidowych. Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest w stałym kontakcie ze szpitalami i na bieżąco przekazuje im wytyczne dotyczące walki z koronawirusem (…) Na Mazowszu obecnie wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym  na poziomie I – 58 , na poziomie II – 33, na poziomie III – 2 (CSK MSWiA, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii). Aktualnie na poziomie I decyzjami Wojewody i Ministra Zdrowia się 294 łóżka przygotowane dla pacjentów z potwierdzonych wynikiem zakażenia COVID-19, na poziomie II – 2 000 łóżek, na poziomie III – 462 łóżka. Kilkadziesiąt łóżek przeznaczonych dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid, zapewnią niepubliczne placówki służby zdrowia – Medicover i LuxMed. W ostatnich dniach Wojewoda Mazowiecki wydał 9 decyzji na podmioty lecznicze, w celu zwiększenia bazy łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.

 

Powyższe decyzję dotyczą placówek:

 

–        Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie,

 

–        Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim,

 

–        Wojskowego Instytutu Medycznego dla szpitala przy ulicy Szaserów 128 w Warszawie oraz dla podmiotu leczniczego przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie,

 

–        Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu,

 

–        Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim,

 

–        Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie,

 

–        Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie,

 

–        Mazowieckiego Centrum Leczenie Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku.

 

(inf. pras. Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

Leave A Response