COVID-19: Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zakażony

Posted on Paź 20 2020 - 12:06am by admin

Profesor Alojzy  Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego jest zakażony koronawirusem SARS-CO-V2. Pozytywny wynik dał test, wykonany z własnej inicjatywy samego rektora UW. Profesor Alojzy Nowak zapewnił, że czuje się dobrze, swoje obowiązki wykonywać będzie zdalnie, zaapelował też o ostrożność.

fot. Adrian Grycuk Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78344754

Od czwartku, 15 października rektor Uniwersytetu Warszawskiego przebywał na kwarantannie. Na własną prośbę miał wykonany test na obecność koronawirusa SARS-CO-V2. W poniedziałek, 19 października oficjalnie ogłosił, że ma koronawirusa:  „Czuję się w obowiązku, żeby Was powiadomić. Z własnej inicjatywy wykonałem test, który potwierdził u mnie obecność #COVID19. Czuję się dobrze. Wszystkim życzę zdrowia. Chrońcie siebie i innych” – napisał profesor Alojzy Z. Nowak na Twitterze. Jest kolejnym spośród znanych warszawiaków zarażonych koronawirusem. Z chorobą zmagają się między innymi Paweł Rabiej, wiceprezydent stolicy, a także nadinspektor Paweł Dobrodziej, Komendant Stołeczny Policji. Wakacje zakażenie przeszedł Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe. Ostatnio z powodu wirusa zamknięte zostały dwa żeńskie klasztory – Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych na warszawskiej Woli i klasztor Sióstr Franciszkanek Służebniczek Krzyża na Starym Mieście. Sytuacja w Warszawie robi się coraz trudniejsza. Stadion Narodowy w Warszawie został przekształcony w szpital polowy – sale konferencyjne obiektu będą przeznaczone na sale szpitalne dla chorych na COVID-19. Szefem obiektu został dr n. med. Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala MSWiA przy Wołoskiej. W poniedziałek, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował, by prywatne placówki medyczne przejęły leczenie chorób niezwiązanych z COVID-19 i te usługi, których w czasie pandemii nie jest w stanie obsłużyć publiczna służba zdrowia. (ŁCz)