Koronawirus u sióstr

Posted on Paź 18 2020 - 1:02am by admin

Zakażone koronawirusen są dwa żeńskie klasztory w Warszawie, a także kilku polskich biskupów. Wirus SARS-CO-V2 dopadł też przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolitę poznańskiego, abp. Stanisława Gądeckiego. Zamknięty jest kościół św. Marcina na Starym Mięście, msze święte dostępne są jedynie w internecie.

fot. Freeimages.com

W Warszawie z powodu koronawirusa zamknięte zostały dwa klasztory żeńskie: Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych na warszawskiej Woli i klasztor Sióstr Franciszkanek Służebniczek Krzyża na Starym Mieście.

„Drodzy Państwo! W ostatnich dniach okazało się, że Siostry naszej Wspólnoty są zakażone koronawirusem. Wszystkie na szczęście przechodzimy go łagodnie. W związku z tym przez najbliższe co najmniej dwa tygodnie Klasztor i Kaplica będą zamknięte dla osób z zewnątrz. Zapewniamy wszystkich o naszej modlitwie w tym czasie. Pan Bóg dał nam okazję do dodatkowej małej ofiary akurat w trakcie nowenny w intencji obrony życia. Prosimy również wszystkich o modlitwę!” – napisały siostry Karmelitanki w mediach społecznościowych.

Oświadczenie wydały też siostry Franciszkanki:

„Kościół św. Marcina i teren klasztoru zamknięte.W związku ze stwierdzeniem zakażania koronawirusem SARS–CoV–2 na terenie klasztoru, w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczęszczających do naszej świątyni, podjęliśmy decyzję o czasowym zamknięciu kościoła i klasztoru, od 16. października. W chwili obecnej wszyscy mieszkańcy pozostają w samoizolacji. Odwołane zostają wszystkie spotkania wspólnot i grup duszpasterskich. Nieczynna jest także Biblioteka Wiedzy Religijnej i Kącik pod Wieżą oraz Kancelaria rektoratu kościoła św. Marcina. Msze św. w tygodniu o 17:30 i niedziele o 9:30, 11:00 i 17:30 są transmitowane przez radio internetowe: www.piwna.caster.fm Polecamy się Waszym modlitwom, aby jak najowocniej i z pożytkiem duchowym przeżyć ten czas…” – czytamy w komunikacie. Koronawirus dotknął ludzi Kościoła w całej Polsce. Zakażonych jest kilku biskupów, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. „Proszę wszystkich o modlitwę o zdrowie dla przewodniczącego Episkopatu @Abp_Gadecki. Badania potwierdziły dziś u niego zakażenie koronawirusem. Księże Arcybiskupie, życzymy zdrowia, sił i szybkiego powrotu do pełnej formy!” – napisał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

W stolicy obowiązuje dyspensa dla wiernych na udział w niedzielnej mszy świętej. Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem.

Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych – napisał kard. Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski. W kościołach w strefie czerwonej (a Warszawa do niej należy) obowiązuje zachowanie 7  metrów na jedną osobę.

(źródło: twitter.com, archwwa.pl)

Leave A Response