Warszawa w czerwonej strefie

Posted on Paź 17 2020 - 2:40am by admin

 Wydarzenia sportowe bez publiczności, zgromadzenia maks. do 10 osób, 25 proc. publiczności na wydarzeniach kulturalnych, zamknięcie basenów i siłowni. W kościołach może przebywać  1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Od soboty 17 października Warszawa znajdzie się w strefie nie żółtej, ale czerwonej! A do tego rząd wprowadza nowe obostrzenia dla obu stref.

fot. ODH

Część zmian obowiązywać będzie od soboty, 17 października. Część (zakaz wesel i przyjęć pogrzebowych) od poniedziałku, 19 października. Od czwartku 15 października obowiązują już godziny dla seniorów – w sklepach, na poczcie, w drogeriach w godzinach 11 – 12 mogą zakupy robić jedynie osoby starsze.

Oto co obowiązuje w strefie czerwonej:

ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;

od 19.10 – zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);

podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,

w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;

w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

 

lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;

ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;

zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

W województwie mazowieckim do strefy czerwonej włączone zostały powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki, Siedlce oraz Miasto Stołeczne Warszawa.

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej – to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

(źródło: inf. pras. gov.pl)

Leave A Response