Warszawskie uczelnie wciąż wśród najlepszych

Posted on Sie 25 2020 - 4:58am by admin

Od lat jest bardzo ceniony w środowisku akademickim, a jego wyniki są szeroko komentowane. Nie inaczej było z 21. edycją Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. I jak w poprzednich, w czołówce znalazły się nasze uczelnie Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska. Natomiast wśród uczelni niepublicznych zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego.

fot. Adrian Grycuk Wikipedia By Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78344754

Podczas lipcowej gali z okazji 21. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy2020 nie tylko wskazano najlepsze uczelnie, ale podkreślono ich rolę.

„Ważne jest, żeby budować dobrą przyszłość polskiej nauki, tworzyć perspektywę dla naszej młodzieży” – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

„Polacy czekają na efekty dobrej pracy na uczelniach, wielkiego zaangażowania naukowców, które sprawdziło się w czasach pandemii koronawirusa, i na budowanie dumy narodowej z osiągnięć polskich uczelni i nauki. Ludzie zaczynają kibicować polskim naukowcom, nie tylko sportowcom – to jest nowe, bardzo cenne zjawisko” – dodał Murdzek.

Akademicy każdego roku czekają na wyniki rankingu Perspektyw będące swoistym ukoronowaniem ich pracy w minionych miesiącach. Poza tym jest ceniony ze względu na metodologię. Przygotowuje ją kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

„Uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved” –  podkreślają autorzy.

Wśród uczelni akademickich pierwsze miejsce zajął wprawdzie Uniwersytet Jagielloński (uzyskując 100 % we wskaźniku rankingowym), ale na drugim znalazł się Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 95,6), natomiast ostatnie miejsce podium zajęła Politechnika Warszawska (78,9).

„Od początku istnienia rankingu Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński zawsze zajmują dwa pierwsze miejsca: 10 razy pierwszy był UW (np. w ubiegłym roku), 8 razy UJ. W latach 2015 oraz 2017-2018 uczelnie zdobywały tytuł najlepszej szkoły wyższej w kraju ex-aequo” – przypominają władze UW.

Natomiast wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. To akurat nie jest zaskoczeniem, bo ALK od pierwszej edycji rankingu jet liderem w tej kategorii. Za to władze Akademii nie ukrywają radości ze zwycięstwa w innej. Dotyczącej uczelni ekonomicznych.

„Od 10 lat stajemy na podium tego rankingu, ale w tym roku zwyciężając, po raz pierwszy nie dzielimy tego miejsca z inną uczelnią” – pochwalono się na stronie internetowej ALK.

Nieco może zaskakiwać, że Warszawa nie ma żadnej placówki, która znalazłaby się w czołówce rankingu Wyższych Szkół Zawodowych.

 

ŁCz

Leave A Response