„Wojewódzki konserwatorze, czemu na to pozwoliłeś?!” Pikieta w Śródmieściu

Posted on Lip 30 2020 - 1:26pm by admin

Wojewódzki konserwatorze anuluj tę decyzję – pod takim hasłem odbyła się w środę w Warszawie pikieta stowarzyszenia Obrońcy Zabytków Warszawy, przeciwko formie rewitalizacji pl. Pięciu Rogów w Warszawie. 

fot. arch,

Zdaniem varsavianistów choć sama rewitalizacja jest potrzebna, forma, w jakiej ma się odbyć, jest nie do przyjęcia. Powód? Zgoda na posadzenie drzew w wysokości do 15 metrów. Zdaniem Janusza Sujeckiego ze stowarzyszenia OZZ, nie jest problemem zieleń jako taka, ale tak wysokie drzewa zasłonią bezcenny zabytek, jakim jest dom Braci Jabłkowskich. – Żeby było jasne, władzom nie chodzi o zieleń. Miasto wycina często stare, wspaniałe drzewa. Tu z kolei jest pomysł zasadzenia wysokich drzew o pułapie do 15 metrów. W ten sposób nastąpi zasłonięcie i skuteczne przykrycie domu Jabłkowskich – tłumaczy Sujecki. I dodaje, że można było w tym miejscu posadzić niższe gatunki drzew.

Przedstawiciele stowarzyszenia mają pretensje do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który wydał zgodę na rewitalizację w takiej, a ni einnej formie. – Żądamy zmiany tej decyzji – mowili podczas pikiety. 

Antoni Zankowicz 

Leave A Response