Sytuacja stabilna, ale będą zwolnienia. Dane Urzędu Statystycznego

Posted on Lip 30 2020 - 12:42pm by admin

Sytuacja na mazowieckim i warszawskim rynku pracy była w czerwcu stabilna. Pensje wzrosły. Jednocześnie zakłady pracy zapowiadają zwolnienia 12 tysięcy pracowników – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie.

fot. Freeimages.com

„Sytuacja na mazowieckim i warszawskim rynku pracy pozostała w czerwcu stabilna. Wprawdzie stopa bezrobocia była nieco wyższa niż w maju, ale jednocześnie wzrosło przeciętne zatrudnienie i miesięczne wynagrodzenie brutto. Przybyło też ofert pracy” – informuje Urząd Statystyczny w Warszawie. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Warszawie wyniosła w czerwcu 1,7 proc. i wzrosła o 0,3 proc. w skali roku. Dla województwa mazowieckiego wskaźnik ten wyniósł 5,1 proc. i wzrósł o 0,6 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem w Warszawie i w województwie stopa bezrobocia wzrosła odpowiednio o 0,1 proc. i o 0,2 proc. W końcu czerwca liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Warszawie wyniosła 23 tys., a w województwie 143 tys. i zwiększyła się odpowiednio o 8 proc. i o 3 proc. w skali miesiąca – wylicza.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wyniosło w czerwcu 6506 zł i zwiększyło się o 0,6 proc. w skali miesiąca. Wzrosło również (o 2,5 proc.) miesięczne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa – wyniosło 6236 zł i było przeciętnie o 270 zł niższe niż w stolicy – wylicza Urząd Statystyczny w Warszawie.

Według stanu w końcu czerwca w Warszawie 45 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 12 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 28 zakładów – 10 tys. pracowników, a przed miesiącem 55 zakładów – 12 tys.). W województwie mazowieckim 61 zakładów pracy zapowiedziało zwolnienie w najbliższym czasie 12 tys. pracowników (przed rokiem odpowiednio 30 zakładów – 10 tys. pracowników, a przed miesiącem 73 zakłady – 13 tys.) – informuje Urząd Statystyczny w Warszawie.

Leave A Response