Stefan Brzoza 1950 – 1985. Pieśniarz ważny, choć zapomniany

Posted on Cze 23 2020 - 12:22pm by admin

Dziś zapomniany, w pierwszej połowie lat 80. jeden z głównych pieśniarzy antykomunistycznej opozycji. Występował na ulicach, a po wprowadzeniu stanu wojennego koncertował w prywatnych mieszkaniach. 18 czerwca skończyłby 70. Lat. Stefan Brzoza – niegdyś jeden z czołowych bardów opozycyjnych, dziś nieco zapomniany. Jego historia warta jest przypomnienia.

fot. Mateusz Opasiński/Wikipedia By Mateusz Opasiński – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21704025

Kilka dni temu, przemilczana przez wiodące media, minęła 70. rocznica urodzin Stefana Brzozy – pieśniarza opozycji antykomunistycznej w PRL. W 1985 roku Brzoza zginął w tajemniczych okolicznościach podczas wyprawy w Tatry. Niewyjaśnionych, bo jak wspominają jego przyjaciele, był doskonałym taternikiem. Urodził się 18 czerwca 1950 roku. Występował na ulicach, aktywnie działał w opozycji antykomunistycznej,  uczestniczył w demonstracjach studenckich i kolportażu prasy niezależnej. Kilkakrotnie zatrzymywany przez milicję, między innymi za bójkę z zomowcami. Po wprowadzeniu stanu wojennego wiele koncertował w prywatnych mieszkaniach. Kategorycznie odmówił współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.  17 stycznia 1985 roku wyruszył na samotną wędrówkę w góry, w Tatrach, był bardzo dobrym taternikiem. Zmarł w niewyjaśnionych  do dziś okolicznościach w czasie samotnej wędrówki w drodze na Kocioł Świnicki. Jak przypomina Wikipedia, w ramach drugiego obiegu, ukazała się w 1986 r., nakładem Oficyny Fonograficznej CDN, kaseta z nagraniami Stefana Brzozy pt. Lekarstwo na ten stan.

(NTW)

Leave A Response